Ennetav enesekaitse 2.osa: eesmärk & manöövrid

ennetav enesekaitse

Sinu eesmärk keskkonnas

Kui eelmine paragrahv küsis “Mida näha keskkonnas”, siis see paragrahv küsib “Mida sina teed üldse selles keskkonnas”. Mis on su ülesanne ja mis tingimustega? See on väga tähtis, sest sellest hakkab pihta probleemide lahendamine kui need peaks tekkima.

Liikumine kindlas suunas loob jõuvektori ja lahendi. Füüsika: liikuval massil on jõud. Sul peab olema suund, muidu jääd silma kui ilma eesmärgita luusija. Ära näe välja nagu ohver.

Välismaal olles on hea omada kaarti, millel märgitud politsei jaoskonnad, haigla EMOd, saatkonnad, suured kaubanduskeskused.

Mida sul on kaotada?

Mõnikord oleme kaotanud juba sellest, et sattusime konflikti:

 • Ajakulu – jääd lennukist/rongist maha.
 • Riided – isegi väikse rüselusega tõmmatakse õmblusest lahti mõni tasku või rebeneb riideosa. Muru, mulla, vere plekid riietel. Kui kiirustad tööle, siis nüüd jääd veelgi hiljaks kui lähed riideid vahetama.
 • Nägu – riided võid uued panna, aga paistetus põsesarnal, lõhkine huul jääb alles.
 • Seaduslikud tagajärjed.
 • Muu vigastus – katki/väljalöödud hammas.
 • Väärtasjad – nt autol vigastus
 • Tähelepanu – sind on avastatud.

Tagajärjed olenevad vastas(t)est:

 • sind pekstakse läbi, vara röövitakse. Kui jäid teadvuselt kõrvalisse kohta võib sind leida veel kolmas osapool, kellel on rõvedamad plaanid.
 • sind vägistatakse, pekstakse läbi ja tapetakse (kasvõi tahtmatult).

Dünaamika & manöövrid

Nüüd kui sa oled teadlik ümbruses toimuvast, tead mida sa ise teed selles keskkonnas ja mida sul on kaotada, siis lahendad olukorrad kiiremini ja efektiivsemalt.

Lahendeid konflikti puhuks:

 1. Põgeneda ennetavalt.
 2. Rünne tõrjuda ja põgeneda.
 3. Ründaja kahjutuks teha. Kui sa ei saa põgeneda.
 4. Ründaja kinnipidada.

Lahendi saavutamiseks ei ole ühte kindlat taktikat. Selle peadki ise tegema.

Siin on mõningaid manöövreid, taktikaid ja lähenemisi.

“Halli inimese” taktika

See on keskonda sulandumine. Käitud, riietud, liigud nii, et sa ei tule mitte kuidagi esile. Väldid tähelepanu tõmbamist/saamist endale. Väldi silma vaatamist. Väldi vestlust. Ära näi agressiivne. Ära tule “karjas” esile.

Male-mudel

Mida male õpetab ennetava enesekaitse ja võitluse kohta:

 • Ära lase ennast mängida olukordadesse, kus sind on võimalik rünnata. See oleks ka nr 1 ennetava enesekaitse reegel. Saa aru, mis ümber toimub.
 • Võida oma lahingud enne nende algust. Sarnaselt eelmisele – kui sind rünnatakse, oled selleks juba valmis.
 • Ära lase vastasel dikteerida sinu liikumist. Kui, siis meelita ta lõksu.

Kompartmentatsioon – ohuallika isoleerimine

Compartmentation (ing.k) on lähenemine inseneriteaduses, milles tervikliku süsteemi kõrvuti osad (compartments) on üksteisest eraldatavad, et vea tekkimisel ühes osas (compartment) oleks välistatud selle levimine teistesse osadesse. Näited:

kompartmentid laeval
Kompartmentid laeva ehituses: kahjustunud osade eraldamisel saab vältida/pidurdada uputuse leviku kahjustamata osadesse ja laeva kauem pinnal hoida.

Kompartmentid arhitektuuris: tulekahju korral on tule ja suitsu levik piiratud tuletõkke lahendustega (nt tuletõkkeuksed), et pidurdada tulekahju levikut teistesse hoone osadesse ja anda rohkem aega evakueerumiseks.

Ohuallika isoleerimine enda keskkonnast või enda isoleerimine ohuallika keskkonnast võib toimuda hoonete, sõidukite, korruste jm kaudu.

Mitme vastu

Spartalaste taktika Thermopylae lahingus – mängi ennast mägede ja mere vahele (parkivad autod, bussis istmed, hoones kitsas koridor jm)

mitme vastu sparta Thermopylae
Thermopylae lahingus võtsid spartlased endale positsioonid, kus vastane sai neid korraga rünnata ainult samas koguses.

Tänaval kakeldes liigu poolringjate kaartega (skännida 180 kraadi), et sul oleks vähemalt mingisugunegi ülevaade ümbritsevast – kus on veel inimesi, ohtlikud teeääred, pingid jm.

Mitme vastu võideldes ära seo ennast, ära mine maadlema ega kinnipidama.

Harjutusi

 1. Mängi malet. Kui ei oska, siis õpi selgeks. Kui oled juba piisavalt osav, siis pane ajapiirang, nt 60+60minutit. See õpetab, et sul ei ole aega piiramatult ja mitte-tegutsemine ning mitte-otsustamine mängivad sinu kahjuks. Sul on vaja plaani koos alternatiividega igas järgus, et õigeks ajaks ülesanne täidetud saada.
 2. Õpi lähivõitlust. See parandab ohutunnetust. Mida parem oled üks-ühele võideldes, seda paremaks muutud ka mitme vastu võideldes.

Loe ka: 1. osa Ennetav enesekaitse – teadlikkus toimuvast

Liitu uudiskirjaga!