Kapsaitsiin – pipragaasi tulejõud

kapsaitsiin pipragaas

Kapsaitsiin, Oleoresin Capsicum, OC, on Capsicum-piparde esktrakt, millel on ärritav toime. Piparde tulisust mõõdetakse Scoville’i skaalal, mille ühikuteks on Scoville’i kuumusühikud SHU-d (Scoville heat unit). Võrdluseks, et tavaline paprika on sellel skaalal väärtusega 0. Kapsaitsiin on 16 000 000 SHU’d.

jalopeno tulisus
Pipragaasides kasutatav kapsaitsiin on 3000 korda tulisem kui jalopeno.
cayenne pipar
Pipragaasides kasutatav kapsaitsiin on 400 korda tulisem kui Cayenne pipar.
tulisem pipar Carolina Reaper
Guinessi rekordite raamatus on Carolina Reaper kui kõige tulisem pipar – 2 200 000 SHUd.
scoville skaala
Tulisuse võrdlused

Pipragaasides on toimeaine kapsaitsiin väikeses konsentratsioonis 4-11%. Sellest on tulisemad ainult 2 kemikaali:
tulised kemikaalid scoville kapsaitsiin

Euphorbia poissonii - tinyatoxin
Tinyatoxin mida on taimes Euphorbia poissonii.

ja …

Euphorbia resinifera - resiniferatoxin
Resiniferatoxin mida on taimes Euphorbia resinifera.

Kapsaitsiin vs pisargaas

Henn Kask Falck Koolitusest sõnab, et pisargaasist efektiivsem enesekaitsevahend on pipragaas, mis sisaldab cayenne’i pipart (kapsaitsiini) ning mis võeti kasutusele esmalt koerte vastu. Gaasiballoonil on tähis OC (Oleoresin Capsicum). “Pipragaasi erinevus pisargaasist on see, et silmad mitte ainult ei hakka vett jooksma, vaid valukramp sunnib silmad sootuks sulgema, samuti tekib tugev köha, mis on vahetpidamatu ja ebameeldiv.

Gaasi saanud inimesel tekivad ka koordinatsiooni- ja orientatsioonihäired,” räägib Kask. Pipragaas mõjub narko- ja alkoholijoobes ning psüühiliselt haigetele inimestele, lisab ta. Kase sõnul annab segu pikema toime, samuti on pipragaas on kallim.

Kasutusel on ka gaasid, mis on pipra- ja pisargaasi segud, tähisega cn ja oc. “Tähisega cn märgitud gaas mõjub kiiremini, umbes viie sekundi jooksul. Tagajärjeks on valuline kipitus silmades, ninas ja suus, põhiliselt siiski mõjub silmadele, paneb vee jooksma, samuti häirib nägemist ja kopsudesse tekib surve.

Pisargaasi puuduseks on see, et ta ei mõju efektiivselt narko- ja alkoholijoobes ning psüühiliselt haigetele inimestele, sest nende valuväli on kõrgem,” räägib ta.

Politseiameti pressiesindaja ütleb teemat kommenteerides: “Kui puudub relvaluba, soovitab politsei kasutada enesekaitseks ainult gaasipihustit. Kõik gaasipihustid, mis on müügil meie poodides, on ka lubatud. Teised vahendid, nagu näiteks jahinuga või õhupüss, on mõeldud vaid spordiotstarbeks. Kuid kui näiteks tänaval keegi ründab, on enesekaitseks kõikide vahendite kasutamine lubatud. Kui keegi ründab teid noaga ja te kasutate enesekaitseks jahinuga, siis see ei ole hädakaitse piiri ületamine.”

Kase sõnul ei tohi mingil juhul rünnata jahinoaga inimest, kes tungib kallale paljakäsi. Kask soovitab õppida ennast kaitsma käepäraste esemetega. Tema sõnul võib oskuslikul kasutamisel olla väga tõhus enesekaitsevahend nii puupulk, millega vajutatakse närvilõpmetele, kui ka nöör, millega kurjategija kinni pidada.

NB! Täienduseks veel, et kui rünnatakse ainult käte-jalgadega, siis rünnatav ei pea ilmtingimata ennast kaitsma samuti käte-jalgadega – kunagi ei tea kui osav ründaja on, seega sa ei ole kohustatud astuma füüsilisse kontakti sellise ründajaga vaid võid kohe gaasi lasta.

Pipragaasi võiks väljavahetada peale ühekordset kasutamist kuna iga vajutusega surve balloonis alaneb. Samuti jälgida aegumistähtaega, mis on tavaliselt ballooni põhjas. Miks? Illustreerib koomik Pablo Fransisco:

Vt ka: Pipragaasi kasutamine, seadused, esmaabi, tellimine

Liitu uudiskirjaga!