Varjupoks hantlitega – ohtlik või mitte?

varjupoks

Kas varjupoks (shadowboxing) hantlitega või teiste käe-raskustega suurendab vigastuste ohtu?

Mida arvab sellest olümpiavõitjate treener Moritz Klatten:

“Ma olen näinud paljusid võitlejaid varjupoksimas 1-2 kiloste hantlitega. Selline harjutus rikub peeneid liikumise mustreid ja paneb õlgadele kahjulikku pinget ja isegi nimmelülidele.”
Allikas: strengthsensei.com/top-10-mistakes-in-training-boxers/

“Jah, Mayweather teeb ka seda, aga ma arvan, et ta on saanud poksitšempioniks muul põhjusel, mitte selle harjutuse pärast. Ma selgitan.
1970tel oli hantlitega kõndimine ja jooksmine fitnessi moehullus. See läks mööda kui inimesed avastasid, et selline harjutus põhjustas vigastusi õlgades ja küünarnukkides. Seega ei sobi see harjutus poksijatele – selline hantlite kasutamine põhjustab stressi ülakehale (ja ka nimmelülile, liigsest jõust pöördel) ja mõjutab pärssivalt peeneid poksi-löögi liigutusi.”
Allikas: strengthsensei.com/the-science-of-developing-punching-power/

“Ära tee varjupoksi hantlitega, sest see mõjutab ebasoodsalt peeneid liigutuste mustreid ja võib panna kahjulikku survet õlgadele kuna selle harjutuse jõuline iseloom võib sundida liigeseid väljapoole nende normaalselt liikumisulatust. Ma kuulsin, et üks mu endistest poksijatest hakkas sellist harjutust tegema ja sai lõpuks tõsiseid õlavigastusi.”
Allikas: boxingnewsonline.net/how-to-prevent-shoulder-injuries/

“Et tugevdada käsi ja õlgu löömiseks sobib paremini kaldpingil surumine (incline bench press) – see on targem ja ohutum valik.”

varjupoks kaldpingil surumine
M.Klatten soovitab hantlitega varjupoksi asemel kaldpingil surumist.

Varjupoks hantlitega suurendab vigastuste ohtu

“Kas ma võin teha varjupoksi käeraskustega või kinnastega? – Ei soovita. See ei ole õige varjupoksi harjutuseks. Kui tahad vastupidavust treenida, siis see oleks vastupidavustreening. Ja isegi raskused ei aita löögi kiirusele-jõule väga palju kuna see suunab lööki sinna kuhu gravitatsioon viib, mitte sinna kuhu löök läheb. See võib olla hea harjutus vormi tõstmiseks kuid isegi proffessionaalid kes teevad varjupoksi käeraskustega teevad seda väga aeglaselt. Kiire varjupoks käeraskustega võib liigeseid kahjustada.”
Allikas: Johnny Nguyen, http://www.expertboxing.com/boxing-training/boxing-workouts/guide-to-shadow-boxing

“Enamus poksijaid kes kasutavad varjupoksiks hantleid teevad seda, et arendada õlas jõudu ja vastupidavust ja arendada stabiilset löömist kogu löögi ulatuses. Seda kasutatakse rohkem soojendus harjutusena või lõpus kurnamise harjutusena. Ma ei ole kunagi näinud, et keegi oleks arendanud kiirust hantlitega ja ma ei soovita seda. Isegi kergete käeraskustega varjupoks võib randmeid kahjustada. Asi pole niivõrd raskuses kui selles kuidas raskus on käel jaotunud. Kui lööd lisaraskustega-kinnastega on see teistmoodi kuna raskus on jaotunud üle kogu käe ja randme (ranne saab vähem raskust). Olen näinud kuidas Floyd Mayweather kasutab käeraskusi kuid ta ei tee kiireid lööke ega midagi hullu. Nad lihtsalt liigutavad käsi löögi moodi ja seda aeglaselt ja lõõgastunult.”
Allikas: Johnny Nguyen, http://www.expertboxing.com/boxing-training/boxing-workouts/hand-speed-drills-and-exercises

VIDEO: Kuidas õigesti varjupoksi teha, expertboxing.com

Liitu uudiskirjaga!