Pipragaas – kasutamine, seadused, esmaabi

Pipragaas või selle juga lastuna otse silmadesse põhjustab võitlusvõime halvenemise – piisab isegi väikesest piisast ühte silma ja isik on võitlusvõimetu kuid teadvusel. Kuid see ei ole 100% garanteeritud. Joa ja piiskade sattumisel ninna ja suhu tekib tugev limaskesta ärritus. Tugev mõju kestab umbes 10 minutit.
Kokkupuutel nahaga põhjustab ajapikku imendudes keskmist tulitavat ärritust.
Pipragaas õhus väikeses koguses: sisse hingates kerget ärritust hingamisteedes, silmades kerget kipitust.
On teada juhtumeid, kus isikule pipragaasi toimeaine ei mõju piisavalt. Lisaks võib su balloon ka tõrkuda ja gaas otsa saada – arvesta sellega.
Vaata ka et pipragaas ei oleks aegunud – ballooni põhjas on kuupäev.

Toimeaine

KapsaitsiinOleoresin Capsicum, OC, on Capsicum-piparde esktrakt, millel on ärritav toime. Piparde tulisust mõõdetakse Scoville’i skaalal, mille ühikuteks on Scoville’i kuumusühikud SHU-d (Scoville heat unit). Võrdluseks, enamus Cayenne’i pipraid jääb tulisuselt 30 000-50 000 SHU vahele, kuid mõned Aafrika Cayenne’i pipra sordid võivad ulatuda ka 90 000 ja lausa 140 000 SHU-ni. Võrdluseks, et tavaline paprika on sellel skaalal väärtusega 0 ja jalapeno umbes 2500–8000 kuumusühikut. Kapsaitsiin on 16 000 000 SHU’d. Pipragaasides on kapsaitsiin erineva kontsentratsiooniga, tavaliselt 4-11%.

Pipragaasi saab kasutada endast suurema & tugevama vastu. Samuti kui mitu ründajat tulevad korraga kallale. Pipragaas tõrjub nii joobest meest Tallinnas kui suvalist narkomaani, sa ei pea oskama isegi eriti kakelda. Vajalik vahend hääletajatele. Kui on oht, et rünnatakse noa, kurika, kirve või millegi muuga, siis saab ka ennetavalt distantsi pealt gaasi lasta (juga gaas). Pipragaasiga ega joaga ega geeliga pole rünnaku tõrjumine 100% garanteeritud. Tutvu kindlasti kasutamise taktikaga ja ohutusega.
Pipragaas sobib ka agressiivsete koerte rünnakute tõrjumiseks. Võib tõrjuda ka osade metsloomade rünnakuid.

Kellele pipragaas sobib?

Sõltumata pipragaasi kasutamise ohtudest on ta efektiivne (elu-)ohtlikku ründe tõrjumiseks igas vanusegrupis ja kaalukategoorias inimestele. Sellepärast kasutavad seda paljude riikide politsei ja turvateenistused.
Piprajoa toimimise efektiivsuses võite ise veenduda (OMAL VASTUTUSEL) lastes kellelgi endale seda näkku lasta või sõrmeotsaga silma panna. Tutvu eelnevalt siinolevate esmaabi ja ohutusjuhistega.

Ohutus

 1. Balloon on rõhu all, mis survega purunedes võib põhjustada plahvatuse koos kogu toimeaine korraga vallandumisega.
 2. Hoida temperatuuril alla 50 Celsiuse.
 3. Mitte visata küttekoldesse või jätta päikese kätte.
 4. Vältida ballooni mehhaanilist purunemist.
 5. Hoida lastele kättesaamatus kohas.
 6. Korgi osa tugeva muljumise puhul võib see puruneda ja pipragaas hakata lekkima.
 7. Pipragaas põhjustab tugevat limaskesta ärritust – võib olla eluohtlik südame või hingamisteede haigustega inimestele. Vältida kasutamist vanurite, rasedate, astmaatikute, südamehaigete ja imikute juuresolekul.
 8. Võib ärrituse ajal halvendada/moonutada kuulmist (nina-neel turse puhul) – isik ei pruugi vahet teha, kes talle midagi rääkis.
 9. Hingamisteede ärritus võib põhjustada hapnikupuudust, mis omakorda võib põhjustada inimesel paanikat, mis võib põhjustada ettearvamatut käitumist, nt jookseb pimesi ja vigastab ennast kukkudes ohtlikult. Hapnikupuudusest võib inimene ka minestada, vigastada ennast kukkudes ja on oht mehhaanilisele lämbumisele kui keha jääb hingamist pärssivasse asendisse.
 10. Kõige suurem oht kasutajale on see, et ta võib ise saada enda lastud OC’ga pihta tuulega või tekkinud rüseluse käigus.
 11. Enneta ballooni nupule tahtmatut vajutamist. Osta nupukaitsega balloon.
pipragaasi nupukaitse
Pipragaas koos nupu-kaitsega.

Peale piprasprei kasutamist jääb ava otsale natuke OC vedelikku, kui sõrmedega sellest üle tõmbad ja pärast nt kogemata silmi hõõrud või tualetti lähed, siis saad ise ka laksu kätte.

Pipragaas seaduslikust poolest

Vastavalt Relvaseaduse §18 (RelvS; 01nov2016) on gaasipihusti piiramata tsiviilkäibega relv ja seda ei tohi soetada, omada, vallata, kanda, hoida ega edasi toimetada alla 18-aastane isik.

RelvS §10 lg 1: Relvavaldaja on kohustatud viivitamata teatama politseile relva käitlemisest või kasutamisest, kui relva käitlemise või kasutamisega on põhjustatud isiku surm või tekitatud isikule tervisekahjustus või varaline kahju. Seega, peale gaasitamist eemaldu ohutusse kaugusesse ja helista 112 kui isik jäi abitult maha.

RelvS §28: Relva kasutamisel ei tohi rikkuda teiste isikute õigusi ega avalikku korda. Seega, kasutada ainult enesekaitseks. Seadusliku aluseta kasutamine avalikus kohas on avaliku korra rikkumine (KarS§ 262) kui sellega häiriti vähemalt ühte teist isikut.

Kindlasti loe ka: enesekaitse ja hädakaitse seadustes.

Pipragaas & esmaabi

Kasutades agressori vastu välioludes:
Kohe peale kasutamist (võimalusel) juhenda ta paigali seisma/istuma, et ta ennast pimesi ei vigastaks, käsi tal rahuneda ja küsi, kas ta soovib kiirabi (sellega sa annad talle mõista, et sa ei ründa teda rohkem ja ta saab rahuneda mingil määral). Hoia vähemalt 2 meetrit distantsi ja enda liikumistee vaba juhuks kui agressor peaks proovima sulle “peale joosta”. Lähivõitlusel gaasitada saanud isikuga saad suure tõenäosusega ise ka toimeainega kokku. Lisaks on silmad kinni maadeldes tal suur motivatsioon sind vastu ennast tõmmata.
Suuna ta seina/tooli juurde, et tal oleks kindel toetuspunkt. Südame- või kopsuhaiguste puhul kutsu talle ise kiirabi.
Ära luba tal gaasitatud näoala puutuda, et vältida sissehõõrumist. Patsient viia õue värske/külma õhu kätte – kergendab hingamist ja leevendab tulitust. Võimalusel hoida järelvalve all.
Läätsed eemaldada.
Patsiendi nahalt ja riietelt võib lenduda piiskasid ümbritsevatele inimestele.
Kiirabil võib olla võimalus kasutada piprasprei neutralisaatorit.

Kui said ise:
Jää rahulikuks. Lase endale kiirabi kutsuda või külma dušši alla viia. (Linnatingimustes võivad asja ära ajada ka autode käsipesulad.) Leevendavat efekti võib anda ka piim või muu külm piimatoode.
Mitte mingil juhul ära kasuta õlisid ega kreeme.
Lõpuks peaksid ikkagi jõudma külma dušši alla, kus saab kasutada suunatavat dušši (voolikuga). Eemalda gaasiga koos olevad riided. Loputa jooksva külma vee all gaasitada saanud näo-osa, jälgi et loputusvesi ei voolaks mujale edasi vaid näonahalt otse maha, muidu levitad naha-ärrituse edasi vee kaudu. Külma veega loputamise eesmärk on toimeaine osad nahalt ära uhtuda. Vedelseebiga võid õrnalt näonahalt ainet maha loputada. Loputa veega ka lahtiseid silmi kordamööda. Proovi rahulikult hingata ja pilguta silmi, et tekiks rohkem pisaravedelikku. Peale loputust võib sul parem olla õues värske/külma õhu käes mõnda aega.

Pipragaasi kasutamine lähivõitluses

Piprasprei balloone on erinevaid, mõned lasevad toimeaine välja udupilvena (gaasid, fog), mõned sirge vedeliku joana (juga, jet).

Gaas lendub ruumis/õhus kiiremini/rohkem laiali.
Juga saab seevastu ohutumalt ja täpsemalt kasutada kinnises ruumis või sõidukis.
Joaga saab agressor kontsentreerituma koguse toimeainet näkku kui gaasiga. Gaasi laskmine vajab vähem täpsust kui joa, rünnaku šoki seisus ei pruugi treenimata inimesel joa täpne laskmine õnnestuda.

 1. Distants peaks olema vähemalt 1 meeter – et pritsmed tagasi ei põrkaks ja et sa oleksid agressori haaramisraadiusest väljas. Juga võib lennata umbes 5 meetri kaugusele olenevalt ballooni jäänud survest. Iga kasutamisega surve natuke väheneb. Talvel kui balloon on külmas olnud võib ka surve olla väiksem.
 2. Kasutamisel jälgi, et tuul sulle gaasi näkku tagasi ei löö.
 3. Juga sihi silmadesse/kulmudesse/laubale. Laubalt voolab ikka silmadesse. Kui ei saa, siis rinnale – sealt võib osakesi silma lenduda.
 4. Gaas lase otse näkku nii et agressor ei saa lihtsa käeliigutusega sind eemale lükata.

Liikuvas sõidukis kasutamise (nt bussis reisijana, autos kõrvalistujana) puhul on oht, et gaasitada saab ka juht, kes võib linnakiirusel ohtlikku avarii teha.

Kui sul balloon sai tühjaks, siis agressor ei pruugi seda teada. Tühja ballooniga bluffimine võib mõnikord vajalik taktika olla.

Isegi kui sul on “arvestatavad lähivõitluse oskused”, et ennast rünnaku puhul kaitsta, siis alati võib leiduda keegi, kes on sinust osavam, suurem ja nutikam. Nende vastu aitab ka kaval ja oskuslik gaasi kasutamine. Eriti mitme ründaja puhul.

Paremaks laskeulatuse mõistmiseks saab nt metsas harjutada täpsust puude pihta.
Üldiselt on üks balloon mõeldud ühekordseks kasutamiseks kuna iga lasuga surve alaneb ja avaots saab toimeainega kokku, mis võib sõrmedele sattuda.

Pipragaas lähivõitluses

Siin kirjeldatud võtted võivad nõuda mõningat lähivõitlussuutlikust.

 1. Kui juga ei läinud agressorile näkku ja sul sai aine otsa, siis tõmba sõrmega üle ava-otsa ja hõõru see talle sõrmega silma.

  pipragaas enesekaitse
  “Piprasõrmede” tehnikate kasutamine tugevama vastase vastu.
 2. Samal põhimõttel saab piprajuga kaltsule (või paksule riidest kindale lasta, millel latekskinnas all), et neutraliseerida agressor surudes talle kaltsuga silmadesse selja tagant alt üles, et kalts lükkaks silmalaud lahti. Piisab hetkelisest kokkupuutest silma limaskestaga. NB! Ära jää isikut kaltsuga lämmatama.
  See tehnika võib sobida ööklubide klienditeenindajatele-turvateenistusele äärmisel vajadusel rahvarohkes kohas agressiivse isiku eemaldamiseks.
 3. Kui pead pipragaasi kasutama olles agressori haardes: laskmise ajal pööra enda pea eemale. Abiks tulevad ka (päikese-)prillid ja mitte sissehingamine laskmise ajal.
 4. Kui sul balloon on kotis või paksu jope taskus võid kaaluda ka järgmist võtet (ainult jugaspreiga):
  lased salaja juga koti/tasku põhja ja hõõrud sõrmedesse ja lööd agressorile hõõrudes sõrmed silma. Võid proovida ka kindaga või kaltsuga kui on oht, et see kukub käest. Sõrmed nii lihtsalt käest ei kuku. Seda tehnikat võib vaja minna bussis, klubis või muus rahvarohkes kohas, kus inimesed on külg-külje kõrval.
 5. Eelmise tehnika alternatiiv: Äärmisel vajadusel saad lasta jugaspreid ka enda pükste taskusse kui siis lase kindlasti reie välimisele poolele, sest kui endale jalgevahele lased, siis on ai-ai. Esimesel võimalusel pead püksid vahetama kuna OC hakkab imenduma. Mingis osas jääb tulitav ärritus nahale alles mõneks ajaks.
 6. Kui oled hääletajana ohus liikuvas sõidukis, siis lase juhile gaasi hetkel kui ta peatub liiklusolude tõttu (olles eelnevalt jälginud kust käib kesklukustus).

Alternatiivseid tehnikaid

 1. Kui oled ballooni tühjaks lasknud, saad sellega agressori suunas visata või teda lüüa sellega ( 50ml balloon sobib selleks paremini kui 40ml balloon kuna on pikem ja haare parem). Jälgi, et lüües hoiaksid pihustusava endast eemale, et vältida juhuslikku laskmist.
 2. Maadluse puhul võid pihustusava otsaga talle kapsaitsiini otse silma suruda või ballooni talle suhu toppida – it ain’t over till it’s over. 
 3. Diversioonid ballooniga ohu keskkonnas: lõkkesse, pliidi peale, radiaatori peale, mikrolaineahju.
  Agressorid sõidukis: gaasi auto õhu sissetõmbe avasse, akna/ukse vahelt sisse.
  Agressorid korteris: lahtisest aknast/uksest pikk juga sisse lasta.
 4. Pipragaasid ja piprajoad on mittesüttivad. Osaliselt saab pipragaasi asemel kasutada deodorante (kui oled südamehaige või astmaatik) kuid siis tuleb gaas otse ninna/silmadesse lasta. Pipragaasi ärritus on astmaatikule suurem oht kui deodorant. Mõned kannavad käekotis väikest deodoranti ja välgumihklit, ilma võitlusoskuseta see ei pruugi päästa.

Kui peab tööalaselt tihti gaasi kasutama, siis võiksid olla kaitseprillid, mis katavad ka silmade ümbruse ära, et nt laubalt OC ei voolaks silma.

Enesekaitse pipragaasi vastu

Kui keegi hakkab gaasiballooni sinu poole suunama ründamiseks ja siis tõrju see rünne enesekaitse lähivõitlusega (kui oskad).

Kui keegi suunab sinu suunas ballooni kaugemalt kui 2m, siis see võib olla gaas- või jugapihusti. Kuna jugapihusti on ohtlikum, siis ootame seda:
sulge silmad, pööra pea eemale, varja nägu (gaasi suunas) kätega/kapuutsiga/kotiga;
pööra ümber ja põgene vähemalt 20 meetri kaugusele kui näed kuhu jooksed.
Kõige parem on proovida kogu joa eest kõrvale põigata kuna riietelt satub see kergelt sulle näkku; samal ajal katad kogu küünarnukist kõverdatud käega lauba ja silmad.

Hea kui sul on prillid ja nokamüts. Nokamüts ei lase joal lennata laubale, kus ta hakkab edasi silmadesse voolama.

Kui saad joaga pihta ja toimeaine niidab sind maha, siis ära katsu oma nägu vaid kaitse oma nägu.
Kui oli üks ründaja ja said temast haarata, siis parim taktika on pugeda talle seljataha kägistushaardesse, tõmmata käega üle enda gaasitatud näo-ala ja see talle ka silmadesse hõõruda.
Sõltuvalt ründaja eesmärgist oled paljuski tema meelevallas. Kui ta tahab sinult ainult  vara röövida siis on väga hästi läinud. Sest kui ta soovib sind läbi peksta või on ründajaid suisa mitu, siis oled väga kehvas olukorras, mida oleks võinud ennetada ainult toimuva jälgimine.
Parim taktika võib olla silmi pilgutuste kaupa avada ja proovida põgeneda nii, et näed kuhu jooksed.

Viimati muudetud: 3.11.2021.

Pipragaasi kasutamise koolitused grupile

Liitu uudiskirjaga!